19 Nisan 2018 Perşembe

Dikkat Online büyücüler internette

Ales Sınav Soruları 23 Kasım 2014 ALES Sonbahar Dönemi Cevap Anahtarı

Ales Sınav Soruları 23 Kasım 2014 ALES Sonbahar Dönemi Cevap Anahtarı

Ales Soruları 23 Kasım 2014 pazar Ales sonbahar dönemi sınav soruları ve cevapları burada olacaktır. Ales sınav sonuçları ne zaman açıklanacak Sorular;

23 Kasım 2014 Pazar 16:26

İLGİLİ HABERLER

Uzaktan Eğitim Alınan İnternet Siteleri
Uzaktan Eğitim Alınan İnternet Siteleri

Öğrencilik dönemlerinde ve artık günümüzde okulun bitmesi sürecinde de bir çok sınava...

77 YAŞINDA TORUNLARIYLA AÇIK HAVADA KİTAP OKUDU
77 YAŞINDA TORUNLARIYLA AÇIK HAVADA KİTAP...

KAHRAMANMARAŞ'ta, okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla vatandaşlar, açık...

Sponsorlu Baglantılar

ALES bugün ÖSYM tarafından yapıldı. Yüksek lisans adaylarının girdiği sınav için üst düzey güvenlik önlemleri uygulandı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te gerçekleştirildi sonbahar dönemi sınavı saat 09.30’da başladı ve 150 dakika sürdü. 2014 ALES sınav soruları ve cevapları sizlerin de katkılarıyla bu sayfada.23 Kasım 2014 ALES Soruları ve cevapları 23 kasım Ales sınav soru ve cevap paylaşımı Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi olan ALES bugün tüm yurtta ÖSYM kanalıyla yapıldı. Sınava giren adayları yorumları ve paylaşımı bu sayfada.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacak. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin ALES‘e girmesi gerekiyor.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.

Adayların, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde olmaları gerekiyor.

Giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktısı, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgeleriyle sınava gelecek adayların, giriş belgelerinin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret yer almayacak.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlarla askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek ancak sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belge sayılmayacak.

Söz konusu belgeleri yanında bulundurmayan aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

Sonbahar Dönemi ALES Soruları ÖSYM tarafından Açıklanacak

23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2014 ALES) Sonbahar Dönemi sınava giriş belgeleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinde adayların erişimine açıldı.

23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2014 ALES) Sonbahar Dönemi sınava giriş belgeleri ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinde adayların erişimine açıldı.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, ALES’e girecek adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren  ALES Sınava Giriş Belgesini, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile  13 Kasım 2014 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilecekleri ifade edildi. ÖSYM, adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyeceğini belirterek, giriş belgesi ile ilgili şu duyuruyı yaptı; ÖSYM’den yapılan duyuruya göre adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunacak. Adayların, gerekli evrakları yazıcıdan çıktısını alırken fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermeleri gerekiyor. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorunda. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret  bulunmaması gerekiyor.

ALES Sınavı yapılıyor! Sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? Herkes bu sorunun cevabını arıyor.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün gerçekleşti. Saat 9.30'da tüm Türkiye genelinde başladı. Sınav soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklanacak.

ALES Sınavı gerçekleştirdi. Binlerce aday bugün sınava girdi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan sınavda adaylar performanlarına göre öğretmen ve ya başka bir üst bölüme geçme hakkı kazanacaklar. 

Bugün saat 09.30'da başladı ve 150 dakika sürdü. Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacak. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak. 

Sınavda yeterli puanları alan adaylar puan derecelerine göre üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görebilecek.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de bı sınavın sonuçları kullanılırken Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Sınava dair soru ve cevapların ise yüzde 10'luk bir kısmın ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçlarının ise 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

ALES Sınav Soru ve Cevapları Açıklandığı Anda Burada Olacak http://www.osym.gov.tr/belge/1-22021/duyurular.html
23 Kasım ALES Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.
Sponsorlu Baglantılar

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • SÜNDÜS 3 yıl önce yorumlandı

   sinav cok zordu

  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV